fbpx

Run Portál

bežecké príbehy, rozhovory, tréningy, úspechy a sklamania

Behu sa nikdy nevzdám, je to ako droga.. hovorí bežkyňa Petra Galáčová

Ako si sa dostala k behu? Čo bol hlavný spúšťač rozhodnutia – idem do toho!?

K behu som sa dostala prvý krát ako žiačka ZŠ, tréningy boli náročné, ale po každom jednom som šla domov krásne unavená a šťastná. Potom som od toho nejako upustila, začala sa venovať tancu (13 rokov). No a časom som začala chodiť na aerobik a taebo, ale keď prišli deti, tak som bola zrazu 24h matkou… Po druhom pôrode som začala behať, 😀 ak sa to dá nazvať behom… Boli to 2km, ale po dobehu domov som myslela, že sa povraciam. 😀 Postupne som si pridávala km, utekala som vždy od sporáka, od domácich prác asi ako každá žena. Beh ma napĺňal a robil mi radosť, no otehotnela som 3x a opäť prestala behať (keďže som staromódna v tomto smere). Deti boli, sú a vždy budú u mňa na prvom mieste. No a keď už najmenší podrástol, tak som sa tešila opäť z návratu k behu. Kilometre šli hore, kilá dolu…

Ako si spomínaš na prvé behy? Bolo to moc náročné alebo si si nejaké športové základy priniesla z mladosti?

Výhodou bolo, že som nebola časovo obmedzená a mohla ísť ráno, na obed alebo večer. Celý život športujem, takže to nebolo pre mňa nikdy nejako extrémne náročné….

Prvé tréningy boli organizované, prísne si dodržiavala ich frekvenciu alebo si skôr vybehla, keď si mala chuť, čas, náladu?

Nikdy som netrénovala podľa plánu. Na behy chodili so mnou aj moje deti s manželom, občas si aj zabehli. Veľkou oporou mi boli moji rodičia a vlastne aj sú. Strážiť 3 deti dá zabrať… Keď som chcela ísť behať a muž bol v práci, tak úradovali moji rodičia alebo svokrovci.

Začínala si behať sama alebo ti niekto z okolia robil spoločnosť?

Behávala som sama a myslím, že je to lepšie, každý má svoje tempo, trasy atď. Časom som mala parťáka, ktorý mi dal naozaj veľa. Bez kompromisu povedal „ráno o 7 na hrádzi“ a bez debaty sa išlo makať. Teraz to mam tak na preskačku.

Ktoré boli tvoje prvé bežecké preteky a prečo si sa na ne prihlásila?

Prvé preteky boli v BA na zahájení bežeckej sezóny, bola to 10km trasa a keďže som trénovala len rovinky a žiadne kopce, tak som myslela, že na 4.km zomriem. 😀 Pálili ma píšťale, bolo mi do plaču, nohy mali zrazu inú záťaž a ja som myslela, že to proste vzdám… Nevzdala som to! Odvtedy som si dala do tréningov kopce a veru sú náročné, ale bežcom dajú veľa.

Z fotiek vidíme, že vlastne celá tvoja rodina je športovo založená. Akým športom sa venujú ostatní členovia?

Syn Róbert 15r. sa venuje parkouru, dcéra 12r. – hrá hádzanú a Dávid 10r. hrá florbal už 5r.

Dotiahla si k behu aj manžela a musím teda poznamenať, že mu to ide parádne. Si na neho hrdá?

😀 A áno behá aj manžel. 😀 😀 😀 Musím sa smiať lebo som sa prihlásila na korzo beh a bola tam možnosť hobby behu (rodinný beh). Dávid chcel veľmi bežať so mnou a tak som ukecala aj manžela 😀 išiel do OC, kúpil si tenisky, tričko, krátke gate a šiel bez prípravy bežať 3,5km. 😀 Bol úplne hotový počas behu aj po ňom. Ale čo neurobíte pre radosť dieťaťa. 😀 O pár dní mi poslal správu do prace… „Idem si zabehať.“ Čítala som si to XY krát a neverila som, že pôjde… Bol! No a odvtedy behá a baví ho to. Momentálne sa chystá na svoj prvý oficiálny polmaratón. Trénovali sme spolu, ale teraz už nie. Máme svoje ciele dosť odlišné a tempa tiež. Občas spolu vybehneme, ale nie ako kedysi.

Ktoré bežecké podujatie považuješ za najkrajšiu trať?

Najviac si užívam polmaratón v Rajci a v KE. To sú moje srdcovky.

Na aký svoj bežecký výkon si najviac hrdá?

Hrdá som na všetky moje úspešne ukončené behy, že som bojovala vždy do konca aj keď to občas naozaj bolelo. Myslím, že som bojovníčka telom i dušou. Ale tak asi na maratóny v KE, tie pocity po prvom maratóne sa nedajú ani opísať. Slzy šťastia, radosti, bolesti.

Čo ťa dokáže najviac potešiť na týchto bežeckých stretnutiach? Z čoho máš najlepší pocit?

To človek musí zažiť. Vždy ma teší na preteku to, že stretnem kopec ľudí, ktorí sú rovnako uletení ako ja. 😀

Je niečo, čo ťa dokáže aj poriadne nahnevať?

Hnevá ma, že na veľkých behoch dostane človek za vysoké štartovné kopec letákov, 😀 ale keďže sme veľká rodina a deti podporujú zber papiera, tak to tiež nie je na škodu. 😀

Zažila si situáciu, z ktorej si bola dojatá?

Dojatá som vždy na Devíne, na behoch v KE a v Rajci. Preto sa tam vždy s láskou vraciam.

Čo zranenia? Úspešne sa ti vyhýbajú alebo sem tam sa nejaké pritrafí?

Zranenia… Hm dobrá téma. Vždy ma niečo trápilo, šľacha, platničky, bolesti v nohách. Patrí to k športu, takže boli aj STOPky.

Občas organizuješ stretnutie priateľov spojené s behom, ktorého som sa párkrát zúčastnil aj ja. Bolo to milé, veselé a zdraviu prospešné. Radšej beháš v skupine ako sama, však?

Áno sem tam urobím spoločný tréningový beh, keďže som založila bežeckú skupinu Xrunnes, z ktorej sa veľmi teším. Je to síce skromná skupinka, ale sme si v nej dosť blízki s niektorými bežcami. Momentálne som bola mimo športu istý čas kvôli zdravotným problémom, ale verím, že na jar opäť dáme spoločný bežík s partiou. Tie behy sú o rege tempe, o debatách, smiechu, dobrej nálade, odovzdaní si nových skúsenosti.

Čo radšej? Cestný beh alebo trailový?

Asfalt či les?! U mňa asfalt, neviem… Mám zákaz behať asfalt kvôli platničkám. No do lesa sa bojím ísť sama na dlhší beh. Milujem rovinu, ten pocit rutiny doslova, 🙂 asi som divná no. Ale samozrejme, že milujem beh v lese! 🙂 Neviem, keby mám na výber ísť cestný maratón alebo 10nu cez les, tak si vyberiem ten maratón. 😀

Akú máš bilanciu polmaratóny / maratóny?

Maratóny mám 2, polmaratónov tuším 7 a jeden 51km ultra. Tréningovo nejaké 30ky, 25,15km .. uff, bolo to kedysi veľa.

Čo ťa napadne ako prvé, keď niekto spomenie slovo „maratón“?

Môj prvý maratón, hmm bol to MMM v KE. Stala som sama na štarte a hovorila si “čo tu pre boha robím? :D“ Našťastie som sa skontaktovala s jedným bežcom A. P., ktorý tiež bežal svoj prvý maratón. Bol to neskutočný zážitok!

Bola počas maratónu aj kríza? Od ktorého kilometra prišla? Čo ťa udržalo pri sile?

Počas behu nebola žiadna výrazná kríza, keďže som šla už s posunutými platničkami v primeranom tempe k môjmu stavu. Na 37. km mi už tvrdli nohy, išla som ako Pinokio, 😀 ale cítila som, že ak ostanem stať, tak už to nedobehnem. Takže som zaťala zuby a šla až do konca s časom 4:40.

Chcela by si si maratón ešte niekedy zopakovať? Alebo to skôr berieš tak, že si to chcela skúsiť a už nikdy viac? (smiech)

A či ešte pôjdem maratón? 😀 Jasné, môj fyzioterapeut vie, že som trošku „líznutá.“ 😀 Košice to istia jednoznačne!

Máš radšej masové bežecké akcie alebo skôr skromné behy napríklad v obciach?

Mám rada všetky behy, masovky aj dedinské.

Aké sú tvoje najlepšie časy?

10km (51 minút), polmaratón (1:50) a maratón (4:40).

Aký je tvoj bežecký sen?

Idem skúsiť ultra Lazovú stovku, ale ako píšem.. Skúsiť, nie je to môj sen. Takže sa postavím na štart a pobežím s rozumom. Nebudem tlačiť na pílu. Mojím snom je proste bežať bez bolesti s úsmevom na perách. 🙂 Bežecký sen už ani vlastne nemám. Mojím snom bol polmaratón a následne maratón a tie už mám splnené.

Chcela by si niečo odkázať začínajúcim bežcom?

Začínajúcim bežcom asi len toľko, že nie je dôležité ako rýchlo bežíš a že kilometre nie sú všetko. Treba myslieť aj na regeneráciu a určite mat doplnkové športy! To bola moja chyba, že som ostala len pri behu a telo mi dávalo signály, že treba aj bicyklovať a posilňovať všetky partie tela. No beh proste musíš milovať, inak to nepôjde.

Čo je pre teba najlepší spôsob regenerácie?

Pre mňa je regenerácia sauna, príroda, plávanie.

Tvoje najobľúbenejšie jedlo? A naopak, čo by si nikdy nezjedla?

Moje obľúbené jedlo? 😀 Asi všetko, no a nezjem nikdy držkovú polievku a bryndzové halušky – bleeee. 😀

Čo ešte rada robíš vo svojom voľnom čase?

Vo voľnom čase okrem behania plávam, otužujem, bicyklujem, turistikujem, korčuľujem a chodím na pivo. 😀

V čom vidíš najväčší prínos behu? Čo ti priniesol do života, čo ťa naučil?

Beh mi dal pocit slobody, počas behu mám veľa času premýšľať a spomínať… Kvôli behu som spoznala kopec úžasných ľudí, ale aj menej úžasných. 😀 Myslím, že behu sa nikdy nevzdám, je to ako droga, ale to už asi každý vie.

Chcela by si niečo odkázať čitateľom tohto rozhovoru?

Asi len toľko, aby sa ľudia len nenaháňali za prácou, ale našli si čas aj na hobby a žili svoj život naplno a nie ho len prežívali. Som rada, že som motivovala k behu veľa ľudí.

Show More