fbpx

Run Portál

bežecké príbehy, rozhovory, tréningy, úspechy a sklamania

V behu som sa našla. Hovorí primárka urgentného príjmu a vedúca lekárka záchranky Lucia Lukáčiková Gálová

Ako si sa dostala k behaniu? Bolo to ako u väčšiny, že si chcela schudnúť a potom si sa do tejto disciplíny zamilovala?

Pravdepodobne tak nejako, začala som vo fitku s osobným trénerom Jožkom Humayom v októbri 2017 najprv cvičiť, sem tam som sa dostala na bežecký pás s maximom 1,6km, teda jednej míle. V marci 2018 som prvýkrát naostro vybehla von a tam sa celá moja bežecká vášeň začala.

Mala si v začiatkoch trénera alebo si začínala čisto pocitovo?

Bolo to čisto pocitovo, paradoxne ma hneď na začiatku môjho behania „po vonku“ kamarátky, ktoré vtedy už 2-3 roky behali nahovorili prihlásiť sa na ČSOB minimaratón, ktorý sa mal konať o necelý mesiac, tak som začala riadne makať , aby som vôbec takú vzdialenosť odbehla, myslím tým prišla do cieľa :).

Boli začiatky veľmi náročné alebo si bola športový typ už v mladosti?

V mladosti som bola presne typ „čistý jednotkár =športové drevo :). Ale zase snaživý. 1500m som dokázala odbehnúť pod 6 minút, ale mŕtva som bola ďalšie dva dni :). Gény však niekde vo mne driemali, ocino sa v mladosti venoval ľahkej atletike, aj keď dlhé behy zrovna neboli jeho doménou. Začiatky vlastne ani neboli veľmi náročné, len som nevedela správne dýchať a to neviem asi ani doteraz. Konečne som si našla niečo, v čom som sa našla 🙂

Spomenieš si na svoje prvé bežecké preteky?

Určite áno, doteraz keď idem do Bratislavy a vidím most Apollo, začne ma napínať 😂😂😂. Moje prvé bežecké preteky a zároveň prvé prevýšenie pri výbehu na mosty :), paradoxne som skončila 16.v kategórii z asi 167 žien, bol to už spomínaný ČSOB minimaratón, pribehla som niečo nad 22 minút. Bola som nesmierne šťastná a hrdá na seba.

Aké si mala očakávania? Bola si nervózna? Čoho si sa najviac obávala?

Bola som nervózna, určite áno. Obávala som sa toho, či vôbec dobehnem do cieľa.

Keď si prebehla cieľovou čiarou, aké pocity to v tebe vyvolalo?

Že som fakt celkom dobrá na to drevo, čo som bola ako decko :), že som to vôbec takto dala 😂😂😂

Mala si okolo seba ľudí, ktorí ťa podporovali a motivovali?

Určite áno, rodičov, osobného trénera a hlavne to ma motivovalo, že som mama dvoch chlapcov a tatík nám nešportoval a nešportuje doteraz :), tak aby som krpcom urobila nejaký vzor a neboli také športové drevá ako ja, keď som bola malá.

Čo sa týka bežeckých podujatí, podľa čoho si vyberáš, akých sa zúčastníš?

V tomto si veľmi nevyberám, aj keď je pravda, že sa nejako stále snažím vyhýbať kopcom :). Dohodneme sa s partiou kam ideme a ideme, ak práve nemusím byť v práci. Som za každú srandu a každé bežecké podujatie je pre mňa výzvou a poväčšinou je z toho rodinný výlet.

Skús vymenovať TOP 3 podujatia, ktoré považuješ na najkrajšie trate.

Na Slovensku určite Horský beh Smolník, Čachtický krvák a Beh Súľovskými skalami, aj keď sú to kopce, ktoré veľmi nemusím. Zo zahraničia určite v Grécku Evrytaneos Dromos – fúha a zase horský beh 😂😂😂.

Na ktorom bežeckom podujatí si dosiahla svoj najlepší bežecký výkon, na ktorý si najviac hrdá?

Sú dva 🙂

Rozhodne to bol horský beh v Grécku v pohorí Evrytanea, kde som „zabednila“ na 3.mieste. Náročný beh v horskom teréne s prevýšením okolo 400metrov.

A za veľký bežecký výkon považujem moju účasť na celom maratóne na MMM Košice 2019, kde som sa na túto trať odhodlala po 1,5 roku behania.

Spomenieš si aj na presný čas a vzdialenosť trate?

V Grécku to bolo 20km s prevýšením cca 400metrov za 2 hod 22 min a 11 sekúnd.

MMM Košice 42km 195m za 4 hod 41 min podľa môjho Endomonda, ale oficiálne 4 hod 45 min, čo ale bolo viac ako oficiálna dĺžka maratónu.

Ako vnímaš bežecké podujatia? Ako stretnutie s priateľmi, ako test svojej kondície alebo ako spôsob relaxu?

Stretnutie s priateľmi a relax.

Aký typ práce vykonávaš? Je to sedavý typ zamestnania?

Pracujem ako primárka urgentného príjmu a vedúca lekárka záchranky. Miestami síce sedavý spôsob práce, ale aj tak denne len v práci tých 6000 krokov urobím určite.

Chodíš prevažne behať pred prácou alebo skôr po práci?

Ako kedy, podľa toho ako a kde slúžim a ako čas dovolí. Nemám problém odbehnúť 14km po 24ke, ani 5 km, kým mám krpcov v jazykovej škole na angličtine, viem sa prispôsobiť, teda behám, keď sa dá.

Zo sociálnych sietí vidíme, že aj tvoji malí drobci behajú. Sú úžasní. Vidno na nich, že pohyb im robí radosť. Tešia sa na podujatia ?

Určite áno, aj keď ten starší už občas začína štrajkovať, ale ešte vždy sa dá ukecať, aby mi urobil radosť. Posledný argument bol, že by radšej išiel na matematickú olympiádu. Moja pohotová odpoveď bola, že pôjde aj tam, veď aj ja som chodila. Mladší to je neriadená strela :), ten chce byť všade a zatiaľ robiť všetko. Keď náhodou detské behy začínajú až po štarte dospelých s mladším musí pobehnúť aj nebežiaci tatinko 🙂

Čo je pre vás všetkých najlepšia odmena po behaní?

Spoločne strávené chvíle, bazén.

Je náročné skĺbiť dokopy beh, prácu, učenie s deťmi, domácnosť?

Niekedy dosť náročné, ale ako hovorí môj fitness tréner, kde je vôľa, tam je cesta a toho sa držím a zatiaľ sa to darí. Veľmi mi pomáha moja mama, za čo som jej neskutočne vďačná, inak by som to asi nedala.

Zažila si počas pretekov nejakú silnú emotívnu situáciu?

Určite minimálne štyri. Prvá bola môj prvý pretek a dobeh do cieľa, druhá bol dobeh polmaratónu po necelých 4 mesiacoch behania, tretia a najsilnejšia, keď som stála na „bedni“ v Grécku a štvrtá dobeh maratónu v Košiciach ako 42 ročná v deň maminkiných narodenín.

Čo sa týka dovolenky.. Viac si oddýchneš na horách alebo pri mori? O tom, či beháš aj na dovolenke, sa asi baviť nemusíme, však? (smiech)

Musí byť aj more aj hory. Minulý rok som vyberala dovolenku tak, že krajina bola jasná – Grécko. Pozrela som si termín nejakých bežeckých pretekov, podľa toho bol určený dátum dovolenky, pozrela som na miesto pretekov, boli to hory, odtiaľ kolmica na pobrežie a bola vybratá destinácia 😂😂😂.

Aký je tvoj bežecký sen?

Polmaratón pod 2 hodiny a zúčastniť sa maratónu v Bostone.

Akú najčastejšiu chybu robia podľa teba začínajúci bežci?

Príliš rýchlo chcú byť rýchli a zabúdajú na regeneráciu. Priznám sa, ja som robila to isté.

Chcela by si niečo odkázať začínajúcim bežcom, ktorí zažívajú náročné začiatky?

Nikdy nie je neskoro začať, ale vždy je dôležitá trpezlivosť. Pri pretekoch je odvaha sa postaviť na štart, ale ešte dôležitejšie je šťastne dobehnúť do cieľa 🙂