fbpx

Run Portál

bežecké príbehy, rozhovory, tréningy, úspechy a sklamania

Po prvom pôrode schudla okolo 23 kg, po druhom 14 a od druhého pôrodu si drží váhu pod 60 kg už od r. 2016. Daniela Elzaki

Veľa ľudí čakalo na magický dátum 1.1., aby mohli začať chudnúť J. Ak sa niekto predsa len rozhodol začať, čo by si mu poradila ako prvé, aby si to neznechutil hneď na začiatku?

Každý cieľ je dosiahnuteľný, ak máme naozajstnú motiváciu a vieme nájsť radosť v ceste, ktorú musíme pri jeho plnení prejsť. Keďže všetci máme rozdielne záľuby, vnímanie a prežívanie, rovnako rôznorodé budú aj naše cesty k cieľom. Na začiatku by som sa vôbec nesústreďovala na čísla, centimetre, kilogramy ani na športové výkony. Kto v sebe nemá vypestovanú disciplínu, ťažko zo dňa na deň nadobudne zvyk dodržiavať diéty a cvičebné plány. Pre telo a psychiku bude náhla zmena príliš a je veľká šanca, že keď prvotné nadšenie opadne, zabudneme na nové predsavzatia a postupne to vzdáme. Ako prvý krok by som zaradila viac pohybu, ktorý je našej povahe najbližší. Spomeňte si, čo ste radili robievali ako deti alebo v mladosti, prípadne čo ste vždy túžili skúsiť a pustite sa do toho. Môže to byť prechádzanie sa po meste, po prírode, bicykel, plávanie, bedminton, tancovanie alebo futbal s deťmi. Niekto sa necíti dobre pri návšteve posilňovne, najmä ak má minimálnu silu a výdrž ešte na začiatku svojej cesty. Keď si však zaradí 3krát do týždňa do životného štýlu pohybovú aktivitu, ktorá ho bude baviť, motivácia zotrvať pri nej bude vyššia, a bude mať zo seba dobrý pocit, zvýši sa aj sebavedomie. V oblasti stravy je tiež lepšie začať menšími zmenami. Ja som začala tým, že som si zo stravy vybrala zopár nezdravých vysoko kalorických jedál, ktoré som jedla, ale neboli to moje obľúbené. Našla som také, ktoré mi nebolo ľúto vymeniť za zdravšie alternatívy. Ja by som nemohla začať chudnutie tým, že by som prestala jesť chlieb, zemiaky, ryžu a všetko sladké. Tieto jedlá som si najprv ponechala, zo sladkého som si nechala to, čo mi chutilo najviac a prestala som používať cukor. Takto som postupne vymenila napríklad aj tučné údené syry za mozzarellu, všetky salámy a podobné veci za kuraciu šunku (v tom čase som ešte jedla mäso, dnes už ho nejem), sladké nápoje som nikdy príliš nemala rada, tak som ich vynechala úplne, vyprážané jedlá som tiež prestala jesť až na karfiol, pretože ten je môj obľúbený. Keď si k tomu sadnete, uvidíte, ktoré potraviny sú pre vás nepodstatné. Nájdite si k nim zdravšiu alternatívu, nahraďte ich ovocím a zeleninou, alebo ich jednoducho vynechajte. S takýmto začiatkom sa prvé zmeny vo váhe po čase prejavia a to bude pre vás najlepšia motivácia. Nebudete sa ničím týrať, nútiť sa, premáhať, ale zároveň si vytvoríte základ sebadisciplíny a nového režimu, zvýšite motiváciu. Od toho sa potom dá odraziť k väčším zmenám v strave a lepším športovým výkonom. Keď zistíte, že toto málo zvládate, budete chcieť dokázať viac a viac. Motivácia a disciplína nie sú automatické, musíme sa im postupne priučiť.

Samozrejme nie každý môže začať ihneď s fyzickou aktivitou. V tomto prípade by mala byť priorita upraviť stravovacie návyky. Aké základné zmeny by si doporučila?

Úplný začiatok som spomenula v prvej otázke. V podobnom duchu sa dá pokračovať aj s tými potravinami, ktorých sa ťažšie vzdať. Chudnutie je v podstate iba o príjme a výdaji energie. Kto viac príjme ako spotrebuje, ten bude priberať a naopak. Na začiatku človek chudne aj s malými úpravami, ale tie už časom stačiť nebudú. Takisto je možné diskutovať o tom, či je pre niekoho dôležité, z čoho tie prijaté kalórie budú pochádzať. Hlavné je jesť tak, aby sme to vedeli udržať dlhodobo. Ak sa niekto nevie vzdať napríklad chleba, netreba ho do toho nútiť. Je lepšie sa radšej zamerať na to, aby ho vedel jesť zdravé množstvo a kombinovať s menej kalorickými potravinami. Najhoršie je dodržiavať rôzne ryžové, zelené, mrkvové a iné diéty, jedálničky z časopisov, ktoré nie sú presne na mieru, a detoxy. Nesnažiť sa jesť tak, ako sa stravuje niekto iný, ale nájsť to, ako sa chce a môže stravovať moje telo. Keď sa spýtate ľudí, ktorí sa stravujú vyvážene, ako sa k tomu dostali, väčšina vám povie, že postupne, keď po malých zmenách ich telo začalo samé preferovať zdravšie varianty. Nepoznám nikoho, kto by povedal, že prišiel prvý január a zrazu sa mi zmenili chute, alebo že jedol presne to, čo mu diktoval časopis a zrazu nastala zmena. Určite je aj prospešné si niečo o potravinách prečítať, alebo si nechať poradiť od výživového poradcu či lekára. Pojem „zdravé, nízkokalorické, vyvážené jedlo“ v našich predstavách môže byť rôzne a je dobré mať správne vedomosti.  Táto túžba spoznávať, čo do tela dávame, príde postupne prirodzene, keď budeme mať prvé výsledky z tých malých zmien. Potom sa už začínajú riešiť proteiny, karbohydráty a tak. Moja kamarátka sa čudovala, že nechudne, keď „je tak málo“ a poslala mi fotku obeda. Na tanieri mala kúsoček mäsa a veľký kopec cestovín. Z jej pohľadu to bolo nízkokalorické, pretože z „tučného“ mäsa mala iba kúsoček, no z „ľahkých, diétnych“ cestovín bez omáčky veľa. Takéto mylné domnienky má veľa ľudí a až keď si prečítajú niečo o skupinách potravín a kalóriách, dokážu stravu upravovať efektívnejšie. Kamarátka bola prekvapená, keď zistila, koľko kalórií  prijímala práve z tých cestovín a že to mala vlastne robiť naopak.

Je vhodnejšie jesť v menších dávkach a viackrát denne, alebo skôr väčšie dávky a maximálne 2-3 krát denne? Alebo jesť iba vtedy, keď máme hlad?

Z hľadiska fyziky je to úplne jedno. Ide o príjem a výdaj. Keď si dám 5000 kalórií jedenkrát denne alebo 2500 dvakrát denne a spálim iba 3000, určite neschudnem. Ide o to, aby som jedla tak, že si to viem udržať dlhodobo a nevzdám sa po mesiaci. Pomáha pozorovať svoje správanie ohľadom jedenia. Ja napríklad nebývam hladná ráno, ale večer mám chuť sa poriadne nasýtiť. Preto sa nebudem nútiť jesť výdatné raňajky a uberať kalórie z večere. Keď som to takto skúšala, cítila som sa doobeda ťažko a večer hladná. Veľakrát som to nevydržala a dala si po zdravej večeri ešte jednu, samozrejme nie príliš zdravú, no a potom som sa hnevala sama na seba, že som celý deň poctivo jedla a večer som to vzdala a pojedla kadečo. Vypozorovala som si svoje (ja to nazývam) hladné obdobia a tomu som prispôsobila porcie počas dňa. Ja osobne som si musela dať pozor na stravovanie vtedy, keď mám hlad, pretože keď som už cítila hlad, nedokázala som ostať pri menšej porcii. U mňa funguje jesť tesne predtým, než príde ten ozajstný hlad. Nepotrebujem sa vtedy tak „schuti“ najesť, že zjem, čo mi pod ruku príde. Musela by som sa viac premáhať a krotiť, keby som sa nechala vyhladovať a to sa mi nechce. Zároveň však nejem, keď viem, že mám ešte plné brucho z predošlého jedla, ani keď som v tej časti dňa, kedy nebývam hladná.

Veľa ľudí si počíta pri chudnutí kalórie. Mne osobne to tiež veľmi pomohlo a považujem to za najúspešnejší spôsob chudnutia, teda aspoň u mňa. Avšak nie vždy sa dajú kalórie presne vypočítať, napr. stravovanie vonku. Poradila by si čitateľom nejakú pomôcku ako mať aspoň základný prehľad o počte kalórií jednotlivých jedál?

Toto je dosť ťažké zhrnúť v krátkosti. No odporučila by som mobilné aplikácie ako My fitness pal alebo jeho českú verziu Kalorické tabuľky. Doma som ich používala spolu s digitálnou váhou na váženie potravín. Vonku som mohla použiť scanner, ktorý je súčasťou aplikácie, alebo ak sme jedli v známych reťazcoch, ich jedlá v aplikácii už uložené boli. Ak som nevedela nájsť jedlo presne, tak som našla najbližšiu alternatívu, alebo som to do appky nezapísala. Po nejakom čase sledovania kalórií som sa naučila mať hrubý odhad, koľko kcal ktoré jedlo môže mať.  Hlavné je netrestať sa za to, keď sem tam limit prekročím alebo zabudnem niečo započítať. Len treba ustrážiť, aby sa to nestávalo príliš často.

Mnoho ľudí má rozličné názory na raňajky. Niekto ich vynecháva zámerne a niekto ich považuje za veľmi dôležitý štart dňa. Aký je tvoj názor?

Závisí to od životného štýlu. Existujú štíhli a zdraví ľudia, ktorí raňajky nejedávajú a aj takí štíhli a zdraví ľudia, ktorých raňajky tvoria najvýdatnejšie jedlo dňa. Čo sa týka chudnutia, je dôležitý deficit kalórií a ľudia musia nájsť zdravé a udržateľné spôsoby, ako tento deficit dosiahnuť. Je na nich, ako do toho zapasujú raňajky.

Pitný režim je tiež veľmi dôležitý, hlavne pri fyzicky náročných tréningoch. Je lepšie piť sladené nápoje kvôli energii, alebo skôr nesladené?

Ja som sladené nápoje mala rada iba ako dieťa a v dospelosti iba Kofolu a Vineu, ideálne na kúpalisku v lete. Verím, že lepší nápoj ako čistá voda pre ľudské telo neexistuje. Túto moju vieru mi občas narúšali deti, keď v noci nespali a ja som za najdôležitejší nápoj na svete považovala jedine kávu, ale teraz deti povyrástli, tak zasa preferujem vodu. Ešte mám rada nesladené bylinkové čaje a odkedy žijem v Británii, zvykla som si aj na čierny čaj s mliekom. Nevidím žiadny benefit pre telo v sladkých nápojoch. Energiu si môžem dodať inak, nemusí to byť cukrom v cole. Keď si čítam obsah cukru v nápojoch, predstavujem si to na lyžičky cukru, ktoré si mám dať do úst a odpudzuje ma to. Ak si správne pamätám, v jednej plechovke Coca Coly je 33 tých malých sáčkov cukru, čo dávajú ku káve. Predstavte si, ako si do úst nasypete všetky tie sáčky. To je vlastne tá Cola. To ja pre svoje telo nechcem.

Kedy môžu podľa tvojho názoru začať ľudia už aj s fyzickou záťažou? Aké pohybové aktivity by si im poradila na začiatok?

Na začiatok, ako som spomínala, by som radila nájsť si aktivitu, ktorá vám do života vnesie prirodzenú radosť z pohybu a ukáže vám, že vaše telo je schopné dokázať oveľa viac, než si myslíte. Keď začnete robiť veci srdcom, telo sa postupne pridá. Ponuka športových aktivít je teraz veľmi široká, a keď k tomu prirátame aktivity, ktoré môže robiť každý aj zadarmo, vonku či doma pri Youtube, je priam nemožné, že by si niekto nenašiel to svoje. Skôr je to o tom, že ľudia sa snažia zapadnúť a robiť veci, ku ktorým ich srdce neťahá, preto potom nevydržia. Šport musí človeka aj baviť. Nie je hanbou, že niekto nezdvíha činky, možno uspeje v bojovom umení, nie každá žena má rada Zumbu, samu seba môže nájsť v turistike. Nerobme šport pre štýl a pre Instagram, robme ho pre seba, pre svoje telo a myseľ. No a kedy začať? Pokiaľ človek nemá reálne zdravotné problémy, ktoré by pred cvičením bolo nutné konzultovať s profesionálom, môže sa začať kedykoľvek. Hlavne primerane svojmu fyzickému stavu a schopnostiam. Šport je ako lavína, keď začnete s jednoduchšími aktivitami, vybudujete si svalovú výdrž a silu, aj vás kardiovaskulárny systém sa zocelí, psychika sa prenastaví, no a všetky tieto zmeny spôsobia, že si budete prirodzene pridávať ďalšie ciele, zlepšovať sa, a nie je vylúčené, že z prechádzok 3krát denne sa časom stane beh alebo pokročilý tréning v posilňovni.

Z čoho majú ľudia lepšie a dlhodobejšie výsledky? Ak majú presne vypracovaný jedálniček, alebo bez?

Presne vypracovaný jedálniček je dobrá vec, ak je spojený s prípravou na to, čo bude po ňom. Poznám ľudí, ktorí si platili za jedálničky na niekoľko týždňov alebo mesiacov, schudli a po čase sa vrátili k starým zlozvykom a nabrali všetko naspäť, alebo aj viac, pretože neporozumeli, čo vlastne v strave menili a prečo jedálniček vyzeral tak, ako vyzeral. Myslím, že skutoční profesionáli, ktorí ponúkajú jedálničky alebo tréningy na mieru, nezabúdajú na to, aby odovzdali vedomosti takým spôsobom, že si ich zákazník dokáže osvojiť a uchovať aj po skončení ich pomoci. Učia ako chytať ryby, nedávajú ich už ulovené. Dlhodobejšie výsledky majú podľa mňa tí, ktorí pri boji s nadváhou a obezitou nezabudnú poriešiť svoje psychické zdravie. Tento aspekt chudnutia je ešte stále často prehliadaný. Prejedanie sa a aj marenie svojich už dosiahnutých pozitívnych zmien sú formy seba poškodzovania. Ľudia si pod týmto pojmom predstavia sebarezanie, pokusy o samovraždu, alkoholizmus. No to je iba základ. Vo väčšine prípadov sa za nadváhou skrýva hlbšia psychická príčina, ktorú je potrebné spracovať alebo aspoň zmierniť. Mali by sme hlavne pracovať na zdravej sebaláske, sebaprijatí, pretože kto zdravo miluje sám seba a pozná svoju ľudskú hodnotu, neničí svoje telo, nesabotuje svoj rozvoj, netrestá sa jedlom, ani sa ním neodmeňuje. Toto je na dlhšiu debatu, ale určite by som každému odporučila zamerať sa aj na túto stránku chudnutia.

Ďalšia veľmi častá téma na diskusiu o chudnutí je chlieb a pečivo. Je lepšie zvoliť inú alternatívu, alebo stačí len upraviť množstvo?

Pri chudnutí je dôležitý kalorický deficit a pre každého funguje iná stratégia, ako ho docieliť. Nie je povinnosťou vynechať chlieb a pečivo, ani ho nahradiť. Avšak prirodzene človek dospeje aj k tomu, že keď spozná ako funguje svet kalórií, namiesto nie príliš nutričného bieleho rohlíku s cca 332kcal na 100g, po ktorom bude rýchlo hladný, si vyberie nejaký ryžový chlebík s 51kcal na 100g, ktorého môže zjesť väčšie množstvo, alebo si k nemu môže pridať niečo, čo má rád a stále sa zmestí do svojho limitu kalórií. Zatiaľ všetci, ktorým som pomáhala v podpornej skupine schudnúť, k takémuto spoznávaniu potravín dospeli sami. Uvedomili si, že sa chcú stravovať zdravšími alternatívami, pretože je to ľahšie. Keď k takémuto poznaniu dospeje človek sám, je schopný tieto zmeny prijať ako súčasť života a nechce sa už vrátiť k starým návykom. Vtedy býva chudnutie najúspešnejšie a stane sa reálnou udržateľnou zmenou životného štýlu.

Veľa ľudí je doslova posadnutých sladkosťami. Aké sú počas chudnutia vhodné alternatívy ako zahnať túto chuť?

Ja som sa pri každej sladkosti pozrela na to, čo presne mám na nej rada. Väčšinou máme také tie svoje obľúbené detaily ako napr. chrumkavosť, ako sa rozpustí sušienka s krémom na jazyku a tak. Potom som si hľadala alternatívy, ktoré mi tie malé detaily tiež poskytovali. Veľa inšpirácie som našla na internete. Takmer ku každej sladkosti už existujú zdravšie alternatívy. Napríklad Apple pie som našla, že sa dá napodobiť zmixovaním broskyne, jablka a pridaním škorice. Naozaj mi to  pripomínalo tú jablkovo škoricovú chuť a cesto z koláča mi tam vlastne ani nechýbalo. Keď som napríklad mala chuť na kakaové venčeky, namiesto zjedenia celého balíčku som si urobila ovsené vločky s mandľovým mliekom a rozmrvila do nich jeden alebo dva venčeky. Tá chuť sa dostala do celých vločiek a mala som pocit, že som zjedla venčekov plnú misku. Nikdy som si nedala úplný zákaz jedenia sladkého. Niektoré dezerty som ani nikdy nenahradila zdravšou verziou. Ani k Horalke som ešte zdravšiu alternatívu nevymyslela. Skôr som sa sústredila na to, aby som ich nevnímala ako samozrejmú súčasť stravovania, ale skôr ako občasnú pochutinu pri nejakej príležitosti. Jediné, s čím som úplne prestala, bolo sladiť si kávu a čaj a celkovo cukor doma používame iba na Vianoce.

Ďalšia obľúbená fráza pri chudnutí je „po 18tej už nejem“. Je to správne rozhodnutie?

Neviem o tom, že by fyzikálne zákony platili len v určitých hodinách dňa. Príjem verzus výdaj kalórií prebieha neustále, keď niekto bude jesť 3000 kalórií o 7 ráno a nič nespáli, tak priberie. Keď si niekto iný dá o 11 večer tých 3000 kalórií, ale za celý deň spálil viac, tak schudne. Ak niekto schudol tak, že po 18 nejedol, tak vlastne iba znížil svoj kalorický príjem tým, že vynechal jedlá, ktoré po tej 18 bežne jedával, a tým vytvoril kalorický deficit. Čiže neschudol jedením pred 18 hodinou, ale kalorickým deficitom.

Aký máš názor na zhadzovanie kilogramov prostredníctvom rôznych zázračných strojov?

Z hľadiska výdaja kalórií, je úplne jedno, aký stroj máme alebo nemáme. Dôležité je, aby sme pri jeho používaní spálili dosť kalórií, alebo zlepšili svalovú vytrvalosť či silu. A to už závisí od frekvencie a intenzity používania a od toho, ako sa stravujeme. Ak máš na mysli nejaký špeciálny stroj, ktorý si pripnem na telo a on za mňa schudne, kým ja ležím na gauči, tak k takému sa nevyjadrím, lebo sa vulgárne nevyjadrujem.

Prečo v súčasnosti priberáme viac ako ľudia kedysi?

Dôvody vidím v rôznych sférach života. Ako prvé každému napadne, že trávime viac času doma, sediac pri telke a počítači. Na stretnutie s kamarátmi nemusíme chodiť von, stačí nám mobil. Nákupy, výlety, vybavovačky v meste, všade sa vozíme autom. Dostupné sú rôzne fastfoody, donášky domov, a polotovary. ALE! Nikdy nebolo jednoduchšie nájsť si športovú aktivitu, ktorá by sa nám páčila. Ponuky trénerov, klubov, posilňovní, kurzov a inštruktorov sú azda najvariabilnejšie, aké kedy boli. Potraviny dostupné v obchodoch alebo online sú dovážané z celého sveta a dostupné počas celého roka. Obchody ponúkajú zdravé alternatívy, výber je široký. Kto chce nájsť zdravšie potraviny, nikdy to nemal ľahšie. Takisto sa pridávajú reštaurácie, zmrzlinárne, cukrárne a zaraďujú do ponuky aj rôzne novinky.  Čo sa týka varenia, za pár sekúnd si vieme nájsť akýkoľvek recept, tisícky variant zdravých jedál, čiže ani výhovorka, že niekto nevie alebo nevie čo variť, neobstojí. Vonku sa budujú ihriská a posilňovacie prístroje dostupné zadarmo a na Youtube si môžete za pár sekúnd nájsť akúkoľvek fitness lekciu alebo posilňovacie cviky a robiť ich priamo v obývačke. Chudnúť a jesť vyvážene nikdy nebolo ľahšie ako teraz. Tak prečo priberáme viac ako kedysi? Bude to v nás a v našej psychike, v tom, ako veľmi ľúbime, ochraňujeme a pestujeme naše telo.

Pre ženské publikum. Vedela by si im poradiť dobrý a účinný liek na celulitídu? Čím a ako ju poraziť?

Ak by som vedela odpoveď na túto otázku, tak som práve teraz na svojej súkromnej pláži patriacej k mojej vile v Karibiku, pila by som ovocnú šťavu z kokosového orecha a hrala by mi súkromná kapela moje obľúbené piesne. Tak by som si užívala milióny zarobené na predaji toho lieku na celulitídu. A kúpila by som ti nejaké parádne bežecké tenisky. Ženy, kašlite na celulitídu, športujte a zdravo sa stravujte preto, lebo vo vnútri ste úžasné bytosti a máte toho veľa čo dať svetu, keď nájdete svoju pravú ženskú silu a zaslúžite si starať sa o seba pekne a s úctou.  V tom je skutočná krása ženy, nie v tom, či má alebo nemá niečo viditeľné na koži.

Prečo sa niekomu darí chudnúť lepšie a niekomu takmer vôbec? Dávajú si pozor na stravu, pravidelne trénujú a ručička na váhe napriek tomu neklesá?

Každý, kto vytvorí deficit v príjme a výdaji kalórií, zákonite schudne, pokiaľ nemá hormonálne problémy. U koho by to nefungovalo, popieral by zákony fyziky a už by ležal niekde v laboratóriu na pokusy. Zo skúseností viem, že keď niekto povie „cvičím, jem málo a nechudnem“ tak v niečom nehovorí pravdu. Väčšinou stačí, keď sa spýtam, koľko teda jedia. Na to nevedia odpovedať, pretože si v skutočnosti stravu nesledujú. Keď má niekto naozaj veľa centimetrov na chudnutie, začiatky nebývajú zlé, váha a centimetre klesajú rýchlo aj pri menších úpravách stravy a pohybu. Stávame sa však štíhlejšími a už naše telo potrebuje menej energie. Na fyzickú aktivitu si zvykneme a už pre telo nebude dostatočnou záťažou na pálenie kalórií. Preto každý raz schudne do štádia, kedy sa bude musieť naučiť aspoň základy sledovania kalórií, nutričných hodnôt potravín a pridať poctivé cvičenie. U mňa to bolo rovnako. Strava bola fajn, pravidelný pohyb a zrazu sa váha zastavila. Ostávalo mi len zopár posledných kíl do mojej cieľovej váhy a veľkosti. Tak som sa musela naučiť pracovať s kalóriami a vniesť viac systému do cvičenia. Ďalší dôvod, prečo sa nedarí chudnúť, je psychika a spôsob akým komunikujeme sami so sebou. Väčšina ľudí, ktorým som pomáhala schudnúť v podpornej skupine, dosiahli skutočnú zmenu životného štýlu až po odbúraní psychických problémov. Teraz si hovorí veľa ľudí, že oni predsa problémy tohto typu nemajú, no netreba to podceňovať. Ja som mala napríklad problém zbaviť sa chleba a vždy som si myslela, že to je preto, lebo mi proste tak veľmi chutí. Ten dôvod bol však úplne iný. Chlieb som mala v mysli spojený s pocitom bezpečia a starostlivosti u starých rodičov, keď sme ako deti jedli mastné chleby. Sledovala som, kedy ma najviac prepadá chuť na chlieb a ako sa vtedy cítim. Bolo to práve vtedy, keď som sa cítila na všetko sama a príliš zavalená povinnosťami a vo vnútri som túžila, aby nemuselo byť všetko iba moja zodpovednosť, aby sa aspoň na chvíľu postaral niekto iný. Tak, ako keď sme sa ako deti mohli nerušene hrať a dedo mi proste dal do ruky hotový krajec chleba a postaral sa o mňa. Keď som toto identifikovala, vedela som už pracovať aj s mojou chuťou na chlieb a dokážem bez neho úplne v pohode vydržať. To je iba jeden príklad z mnohých. Takéto prepojenia v sebe nosíme, každý ich má iné, podľa toho, čo prežil, no je prospešné sa pohrať aj s touto časťou chudnutia. Ktoré jedlo je vašou slabosťou a jete ho príliš? Zavrite oči a vynorte si spomienku, kedy ste to jedlo ochutnali prvýkrát a ako ste sa cítili, čo vám v detstve to jedlo dávalo? Tam bude zakopaná odpoveď na to, ako sa od toho jedla oslobodiť.

Ako si vypočítam svoj optimálny kalorický príjem? Myslím príjem, ktoré moje telo vyžaduje na „bežné fungovanie“?

Ak nechceme zaplatiť profesionálovi, aby nám urobil merania a vypočítal naše ciele, môžeme využiť online kalkulátory. Ideálne sú aj také, pri ktorých sa zadáva obvod pásu, pretože z váhy sa nedá určiť, či je človek obézny, alebo je ťažký, pretože maká v posilke a má svaly.

Koľko zhodených kilogramov mesačne sa považuje za zdravé chudnutie?

Závisí to od štartovacej váhy, čím viac má človek na zhodenie, tým viac môže počas mesiaca stratiť. Čím bližšie sme k optimálnej váhe, tým menší bude úbytok na váhe, dokonca vtedy je lepšie merať chudnutie na centimetre, pretože váha môže aj stúpnuť, keď sa naberajú svaly a uberá tuk.

Čo JO-JO efekt? Čo je jeho najčastejšia príčina a ako sa mu vyvarovať?

Vyriešiť si psychiku, nechudnúť podľa zázračných diét, neveriť na zázračné nápoje a tabletky, nerobiť detoxy a niekoľko dňové či týždňové špeciálne diéty, neporovnávať sa s ostatnými a nenapodobňovať niečo, čo nie je v súlade s tým, kto som a čo ma baví, nebyť netrpezlivý, stanovovať si reálne, dosiahnuteľné ciele, nehanbiť sa požiadať o pomoc a podporu ak treba. To by malo celkom pomôcť zabrániť jojo efektu.

Chcela by si niečo odkázať čitateľom, ktorí by veľmi chceli schudnúť, ale stále v sebe nenašli ten „odrazový mostík“?

Nehľadajte odrazový mostík. Hľadajte to, čo je vo vás krásne, čo možno schovávate pred svetom z obavy pred reakciami okolia. Hľadajte to, čo vás robí samým sebou a čo môžete ponúknuť svetu. Zamerajte sa na pekné veci, ktoré nám život ponúka. Zahoďte zlozvyky, ktoré ste nabrali na ceste životom, objavte v sebe láskavosť, vľúdnosť, preukazujte rešpekt jeden k druhému. Smejte sa a pripomínajte si veci, ktoré sú na vás jedinečné a ľúbite ich. Nepovyšujte sa nad inými, ani sa nezhadzujte dole. Nehanbite sa šíriť pekné slovo, úsmev a dobro. Vypestujte si lásku vo svojom srdci, rozdávajte z nej a ona sa k vám bude zasa od ľudí vracať. A človek milujúci a milovaný možno nebude mať potrebu ničiť si svoje telo stravou a nečinnosťou.

Show More