fbpx

Run Portál

bežecké príbehy, rozhovory, tréningy, úspechy a sklamania

Srdečná pozvánka na beh v krásnom prostredí s výhľadom na Belianske Tatry – Zamagurská deviatka

Spomínaš si, ako vznikol nápad zorganizovať prvýkrát bežecké podujatie Zamagurská deviatka?

Nápad zorganizovať bežecké podujatie Zamagurská deviatka vznikol približne pred dvoma rokmi. S manželkou Katkou som sa zamyslel nad tým, že nie len v obci Spišské Hanušovce, ale aj v jeho okolí sa organizujú viaceré športové aktivity, no bežeckých podujatí veľa nie je. V dnešnej dobe si beh ako šport získava stále viac fanúšikov. Keďže sme sa obaja zúčastnili už mnohých bežeckých pretekov, vedeli sme približne, čo organizácia behu vyžaduje. A keďže beh milujeme, jeho príprava nás veľmi bavila. Organizáciou behu sa nám možno podarilo trošku zviditeľniť aj túto časť Slovenska a zároveň umožniť ľuďom sa rozhýbať, zacvičiť si, zabaviť sa a spraviť tak niečo dobré pre svoje zdravie, telo a dušu.

Tento rok to bude 2.ročník podujatia. Ako by si zhodnotil ten prvý? Koľko bežcov sa ho zúčastnilo?

Na základe reakcií zúčastnených bežcov aj povzbudzujúcich divákov by som prvý ročník behu zhodnotil pozitívne. Počasie nám síce zo začiatku veľmi neprialo, no príjemnú atmosféru, ktorá sa na behu vytvorila, to neovplyvnilo. Prvého ročníka behu sa zúčastnilo 43 bežcov.

Aký je termín tohto bežeckého závodu?

Termín behu je 19.apríla 2020.

V akom meste alebo obci je štart pretekov?

Štart preteku je v areáli Základnej školy v Spišských Hanušovciach.

Čo by si nám povedal o trati? Aká je dlhá, kadiaľ vedie?

Trať behu je dlhá 9,5 km. Trasa vedie z areálu Základnej školy v Spisškých Hanušovciach po poľnej ceste popri SKI POD BUFARKOM a výbehom na lúčnu cestu, ktorá Vás cez les privedie na vrchol Hanušovské sedlo. Trať pokračuje po hrebeni Frankovského kopca a následne cez les, z ktorého sa dostanete na cestu vedúcu popri Poľnohospodárskom družstve, ktorá Vás povedie až do cieľa ku Základnej škole. Povrch trate teda tvoria najmä poľné a lesné cesty.

Tento rok bude vraj zmena čo sa týka trate. V čom spočíva zmena?

Zmena trate spočíva najmä v jej povrchu. Trať prvého ročníka tvoril aj asfaltový povrch. Zmenu trate sme zvolili najmä kvôli väčšej bezpečnosti bežcov. Zamerali sme sa viac na beh mimo cestnej premávky.

Môžu sa tešiť bežci na naozaj krásnu prírodu? Aké výhľady sa im naskytnú?

Áno, príroda je tu naozaj nádherná. Pretekárom sa naskytnú krásne výhľady na Tri Koruny a Belianske Tatry. Zároveň si môžu vychutnať čerstvý horský vzduch a užiť si naplno rôzne úseky behu, zvyčajne po nerovnom povrchu, tráve, kameňoch a možno aj blate.

Kde sa môžu bežci registrovať na tieto preteky?

Registrácia pretekárov prebieha online na www.pretekaj.sk a v deň pretekov bude možnosť registrácie aj na mieste do naplnenia účastníckeho limitu.

Na akú hodinu je naplánovaný štart?

Štart behu je naplánovaný na 13:00 a Nordic Walking štartuje o 13:05.

Na aký program sa môžu bežci tešiť? Budú aj detské behy?

Program je momentálne ešte v štádiu príprav. Detské behy budú rozdelené do kategórií: 0-7 rokov, 8-11 rokov a12-15 rokov. Registrácia detí je na mieste a zadarmo.

Aký je účastnícky limit pretekov?

Účastnícky limit je 200 športovcov.

Bude na trati aj občerstvovačka? Čo všetko bude ponúkať?

Občerstvovačka bude na trati (4km) a v cieli. K dispozácii bude voda, ovocie, sladkosti, slané pečivo, klobása a pivo 🙂

Aké kategórie budú odmenené? Na aké ceny a trofeje sa môžu najlepší bežci tešiť?

Pohár a finančnú odmenu získavajú prví traja pretekári v kategórii Beh a pohár v kategórii Nordic Walking medzi ženami a medzi mužmi v celkovom poradí. Každého pretekára bude v štartovnom balíčku čakať krásna čelenka a po behu získa účastnícku medailu.

Aký je časový rekord z minulého roku?

Najrýchlejší pretekár z kategórie mužov mal čas: 37,36 a najrýchlejšia žena: 45:12.

Takéto podujatie si určite vyžaduje aj dobrovoľníkov. Koľko ľudí spolu pracovalo na tomto podujatí? Bolo treba ich presviedčať alebo sa na podujatie tešili a pomohli radi?

Na tomto podujatí spolupracovalo okolo 20 ľudí. Myslím, že ich nebolo potrebné presviedčať. 🙂 Pomohli veľmi radi a tešili sa, že môžu byť súčasťou tohto bežeckého podujatia.

Aké boli ohlasy na minulý ročník? Je niečo čo chcete tento rok zmeniť?

Na základe toho čo som počul, boli ohlasy pozitívne. Teším sa, že po tomto podujatí prirástol tento krásny šport k srdcu viacerým priateľom a známym. Ak je možnosť, chodievame si viacerí spolu zabehať, prípadne ideme spolu aj na bežecké preteky. Čo sa týka zmien, určite si chceme dať viac záležať na detailoch ohľadom prípravy behu, stále sa snažíme inšpirovať sa novými nápadmi. Ako sa hovorí, vždy je čo zlepšovať 🙂

Show More